צִ'י קוֹנג חמש החיות

//כניסה/חמש החיות    טָאי צִ'י צ'וּאָן      צִ'י קוֹנג חמש החיות      מרפאה לדיקור סיני      צור קשר      מן העיתונות   
  Contact Us     Pусский  

צִ'י קוֹנג חמש החיות
מבוא השושלת גלריית חמש החיות סרטונים תעודות מן העיתונות סניפים וזמניםמשחק חמש החיות

צ'י קונג "משחק חמש החיות" היא אומנות תנועה בריאותית שפותחה ע"י הרופא המפורסם חְוָוא טוֹ, רופא הקיסר הסיני, שחי במאה השנייה לספירה. זוהי שיטה לחיזוק הגוף השומרת עליו מפני מחלות ויכולה בחלק מהמקרים לרפא מחלות. השיטה כוללת ביצוע תבנית תנועה הכוללת מגוון רחב מאוד של תנועות ועיסויים עצמיים, על פי התפיסה של הרפואה הסינית. התנועות, ברובן מחקות את התנועה של חיות מסוימות ומכאן השם "משחק חמש החיות":

נמר – מחזק את הריאות ומעניק אימתניות

דוב – מחזק את הכבד ומעניק שלווה

צבי – מחזק את הכליות ומעניק גאון

עגור – מחזק את הלב ומעניק קלות

קוף – מחזק את הטחול ומעניק ערנות

חיות רבות נוספות, מלבד חמש אלו, זוכות לחיקוי בתבנית התנועה.

אופי התנועה של הצ'י קונג (מבוטא לעיתים צ'י גונג) שונה לחלוטין מזה של ההתעמלות המערבית. על פי הגישה של הצ'י קונג, המתרגלים לא מניעים את הגוף על ידי הצבת אתגרים חיצוניים של הספק (למשל של מספר שכיבות סמיכה או כפיפות בטן) כוח סיבולת או מהירות. הדגש הוא על תנועה משוחררת ועדינה מתוך מודעות, תנועה זו, שלכאורה אין לה משמעות ספורטיבית, היא זו שמטפחת ומחזקת את הגוף על פי התפיסה של הרפואה הסינית.

דוגמה לפירות של שנים רבות של לימוד אומנות זו ניתן למצוא בתחום של הריון ולידה. תרגול השיטה ימנע מהאישה כאבי גב ורגליים, יגרום לתינוקות להיוולד רגועים ויהפוך את הלידה לאקט של שימחה. שְיוּ לְיֵין בנדר – אָלְיֵין, שמתרגלת את השיטה מאז ילדותה, מספרת שילדה את ביתה אנה בשעה ארבע אחר הצהריים, ובאחת עשרה בבוקר למחרת כבר הלכה לדוג דגים.

אָלְיֵין הגיע לרמה הבכירה ביותר בצ'י קונג משחק חמש החיות באקדמיית חווא טו בטאיוואן והוסמכה ע"י קְאוֹ טִינְג שְיֵין להוראה. היא כיום המורה המוסמכת היחידה ללמד את שיטה זו בארץ. עוד על השיטה והמורה קרא בכתבה "תנועה סינית רכה".

מאמר מבוא למה זה צ'י קונג, ההיסטוריה שלו, עקרונות בסיסיים, תנוחות בסיסיות ועוד מאת צן יואה פן, בתרגום לעברית של זאב פוקס.

 

טיפולי טווינא (עיסוי המבוסס על הרפואה הסינית) ושיאצו ע"י אָלְיֵין מתקיימים באשקלון בימים שלישי, רביעי וחמישי
בין השעות 9:00 ל- 19:00 ,לפרטים .

 

לראש הדף goes to the english home page

מתוך הגלריה

pushing hands
חמש החיות: נמר, דב, צבי, קוף, עגור.

Shiu_Lien_Bender


* מתוך ספר חמש החיות של חְוָוא טוֹ©  מרכז חְוָוא טוֹ. כל הזכויות שמורות.