שושלת חְוָוא טוֹ

//כניסה/חמש החיות/השושלת    טָאי צִ'י צ'וּאָן      צִ'י קוֹנג חמש החיות      מרפאה לדיקור סיני      צור קשר      מן העיתונות   
  Contact Us     Pусский  

צִ'י קוֹנג חמש החיות
מבוא השושלת גלריית חמש החיות סרטונים תעודות מן העיתונות סניפים וזמנים

huatuo_logo
שושלת חְוָוא טוֹ

shiulin linage הידע של מרכז חְוָוא טוֹ הוא תוצאת המפגש של שתי גישות בעולם הרפואה והתנועה הסינית. מצד אחד הרפואה הסינית והצִ'י קוֹנְג (תנועה בריאותית) "משחק חמש החיות" שיצר הרופא חְוָוא טוֹ ומצד שני אומנות הלחימה טאי צ'י צ'ואן, כפי שהיא התפתחה במשפחת יָאנְג. המפגש יצר הפריה הדדית בין שתי הגישות.

חְוָוא טוֹ (Hua Tuo) שחי בין השנים 110 - 207 לספירה, הוא אישיות מפורסמת בהיסטוריה הסינית. קיימות עדויות לתפקודו כרופא, שהקיסר ביקש את עזרתו, לכך שביצע ניתוחים בהרדמה מלאה ולזה שפיתח את משחק חמש החיות, סדרת תרגילים שנועדה למנוע ולרפא מחלות שונות. לחווא טו היו מספר תלמידים, שניים מהם: אוֹ יִין ולִי אָה המשיכו להעביר ולפתח את הידע שקיבלו. הידע המשיך לזרום בין מורה לתלמיד בשושלת הנמשכת כבר 80 דורות עד ימנו אלה.

ל-קְאוֹ טִינְג שְיֵין (Kou Ting-Hsien), דור 78 לחווא טו שנפטר לפני כשנה בגיל 102, היו שני מורים: מ- גָ'אן יִין יִינג (Jan Yin Ying) דור 77 לחווא טו הוא למד את הרפואה הסינית ומשחק חמש החיות, ומ- שׁוֹן יָאנְג חֵה (Shon Yang He) הוא למד את המורשת של אומנות הלחימה טאי צ'י צ'ואן כפי שהיא התפתחה במשפחת יאנג. קְאוֹ טִינְג שְיֵין ניצל את הידע והיכולת שרכש, בשנים רבות של לימוד ומחקר מעמיק, כדי לשכלל ולפתח את שני האוצרות שיָרַש.

כפי שניתן לראות בתרשים המציג את השושלת, קְאוֹ טִינְג שְיֵין העמיד תלמידים רבים. הבולט מהם כיום הוא וָואנְג גִ'י גִ'י (Wang Ji Ji), צעיר בן 72, המוביל כיום את מרכז חווא טו בטאיוואן. המערבי היחיד שקְאוֹ טִינְג שְיֵין הכניס לשושלת הוא פָאן דִי הָי - חיים בנדר. חיים הגיע למורהו בעקבות רומן שניהל עם מי שהיא כיום אשתו, שְיוּ לְיֵין (אָלְיֵין) בנדר (Shiu-Lien Bender), שהייתה תלמידה של קְאוֹ טִינְג שְיֵין מאז ילדותה. לאחר 13 שנות לימודים יומיומיים ממורהו הוסמך חיים, חזר ארצה ופתח ביחד עם אשתו את מרכז חווא טו בישראל.

חיים בנדר הוסמך לרמה הגבוהה ביותר בלימודי הטאי צ'י וברפואה סינית לאחר שצבר 13 שנות לימוד ממורהו קְאוֹ טִינְג שְיֵין. לאחר שלמדה 25 שנים את צ'י קונג "משחק חמש החיות" הוסמכה שְיוּ לְיֵין בנדר להוראה. לפני המשפחה חזרה ארצה והקימה את מרכז חווא טו בישראל. עוד על ההיסטוריה האישית של חיים, על המפגש עם אָלְיֵין ועל האמנות ניתן לקרוא בכתבה "הבריאות כאמנות לחימה".

לראש הדף goes to the english home page


שושלת חְוָוא טו

חְוָוא טוֹ
מייסד השושלת חְוָוא טוֹ

גָ'אן  יִין יִינְג
דור 77: גָ'אן יִין יִינְג

קְאוֹ טִינְג שְיֵין
דור 78: קְאוֹ טִינְג שְיֵין

וָואנְג גִ'י גִ'י
תלמידתו של קְאוֹ טִינְג שְיֵין: שְיוּ לְיֵין בנדר


©  מרכז חְוָוא טוֹ. כל הזכויות שמורות.