מן העיתונות

//כניסה/עיתונות/לצלול על היבשה    טָאי צִ'י צ'וּאָן      צִ'י קוֹנג חמש החיות      מרפאה לדיקור סיני      צור קשר      מן העיתונות   
  Contact Us     Pусский  

מן העיתונות
תוכן הבריאות כאמנות לחימה – ראיון מקיף עורך "חרב לעט" מראיין את חיים בנדר לצלול על היבשה – על טאי צ'י וצלילה תנועה סינית רכה – משחק חמש החיות הכל בדקירת מחט – על רפואה סינית Number One Native Son


לצלול על היבשה

מאת אורי ענבר

בטח ראיתם לא פעם בפארקים או על חוף הים אנשים שנעים כאילו הם מתחת למים בצלילה. אומנות התנועה שבה מפעילים את הגוף ביבשה, כאילו מופעלות עליו לפחות 3 אטמוספרות, נקראת טאי צ'י. הטאי צ'י היא אומנות לחימה סינית שמטרתה הראשונית היא לשפר את הבריאות של המתרגלים אותה. רק לאחר מספר שנים שבהן לומדים לנוע "נכון", מבריאים ומתחזקים ניתן להשתמש באומנות להגנה עצמית.

אמן הטאי צ'י חיים בנדר: "התנועה הנכונה, על פי הטאי צ'י, יכולה לשפר את יכולותינו בצלילה ולהגביר את הנאתנו. אימוני הטאי צ'י מאפשרים נשימה יעילה, עמוקה ואיטית יותר אשר מורידה את תצרוכת החמצן שלנו ומאפשרת להאריך את משך הצלילה. לא במקרה התנועות בתבנית הטאי צ'י נראות כאילו הן מתבצעות מתחת למים, לשתיהן עקרונות דומים. התנועות נעשות במינימום מאמץ תוך הפעלות המפרקים הגדולים של האגן. בשני המקרים אנו משתדלים לנוע כמעט ללא שימוש בשרירים, בתנועות איטיות, שבהן הגוף פועל כיחידה אחת."

פרופ' חיים בנדר למד אומנות זו במשך 17 שנים בטאיוון, ממורה שכיום, בגיל 102, ממשיך להיות פעיל וללמד. במקביל הוסמך חיים ברפואה סינית וקיבל את התואר פרופסור מאוניברסיטה בטייפה. לדבריו, בנוסף לנשימה יעילה יותר הטאי צ'י מגמיש את כלי הדם, "מרכך" את המפרקים ומאפשר זרימה טובה יותר של דם לאברים. להגברת הזרימה חשיבות במניעה והקטנת הסכנה של מחלת הדה-קומפרסיה. היתרונות בריאותיים, שלימודיי טאי צ'י מקנים, עשויים לאפשר לנו להגביר את ההנאה מהצלילה גם מסיבות יותר פרוזאיות כגוון הפחתת ליחה בסינוסים, הפחתת תדירות דלקות אוזניים והפחתת רגישות לקור. החיסרון העיקרי של הטאי צ'י הוא, שזוכים מהפירות הבריאותיים שלו רק לאחר תקופת לימודים ואימונים ממושכת. למי שחפץ לפתור בעיות כאלו בזמן קצר, ממליץ חיים על דיקור במחטים: "זה הרבה פחות נעים מטאי צ'י, אולם זה מאוד אפקטיבי כבר בטווח הקצר. למשל, אחד מתלמידיי, שהוא צולל מקצועי, סבל מדלקת פרקים כרונית, כתוצאה ממחלת הדה-קומפרסיה. כבר לאחר מספר טיפוליי מחטים הבעיה נפתרה, בעוד שבכדי להתמודד עם בעיה שכזו באמצאות הטאי צ'י, יש צורך בהרבה ניסיון ".

חיים ממליץ לתלמידיו לצלול מכיוון שלטענתו, בצלילה ניתן להמחיש עקרונות תנועה, שעל פני היבשה הם קשים לתפיסה. "כולנו מכירים את התחושה בצלילה שכל הגוף הוא יחידה אחת - כל תנועה של אבר אחד תשפיע על המצב של כל הגוף במים. על היבשה קשה לנו להרגיש זאת, אולם זו היא תחושה חיונית ללימודיי הטאי צ'י".

פרופ' חיים בנדר מלמד טאי צ'י ומטפל בדיקור בתל אביב ובאשקלון,
נייד:
052-912000.

מתוך מגזין " ים " גליון 84 ספט-אוק 2002 עמ' 10

לראש הדף goes to the english home page


 


* בצלילה ניתן להמחיש את עקרונות התנועה של הטאי צ'י.

 


* כמו במיים, גם בטאי צ'י, תנועה של איבר אחד משפיעה על המצב של כל הגוף.


©  מרכז חְוָוא טוֹ. כל הזכויות שמורות.