מרפאה לדיקור סיני

//כניסה/מרפאה    טָאי צִ'י צ'וּאָן      צִ'י קוֹנג חמש החיות      מרפאה לדיקור סיני      צור קשר      מן העיתונות   

מרפאה לדיקור סיני
מבוא השושלת הנפש, התנועה ושמחת החיים בהתמודדות במחלות צ'י קונג שמונת אריגי הברוקד תעודות מן העיתונות סניפים וזמניםרפואה סינית על קצה המחט

למרות ההתפתחות האדירה של המדע עדיין יש תחומים נרחבים שבהם אין לרפואה המודרנית פתרון משביע רצון. הרפואה הסינית יוצאת מתוך נקודת השקפה שונה לחלוטין מזו המערבית (עוד על ההיסטוריה והפילוסופיה של דיקור סיני במאמר קצר מאת יעל קליימן).

בהפשטה גסה ניתן להכליל שעל פי תפיסת הרפואה הסינית מחלה נוצרת עקב בעיה בזרימת הצ'י בגוף. לרוב הבעיה בזרימה נוצרת עקב חסימה. דיקור סיני זו אחת הדרכים היעילות בהן המטפל משפיע באופן ישיר על איזון הזרימה של הצ'י בגוף. המדקר משפיע בעזרת המחטים על זרימת הצ'י בשני אופנים משלימים:

 
1.  

החדרת המחט לנקודת דיקור מסוימת (בהתאם לדיאגנוזה) תאפשר לגוף של המטופל להיעזר במחט ולהתגבר על החסימה.

 
2.  

כאשר המדקר מניע את הצ'י של המטופל בעזרת המחט, במקרה כזה ירגיש המטופל תחושה הדומה לזו של זרם חשמלי. הנעת הצ'י של המטופל בעזרת המחט קשה שבעתיים מהחדרה פשוטה של מחט לנקודת דיקור מסוימת, אך כמובן, גם התועלת למטופל רבה יותר.

כדי להגיע ליכולת להניע את הצ'י של המטופל ולגרום לאותם זרמים, יש צורך להיות אומן צ'י קונג ו/או אומן באומנות לחימה כגון טאי צ'י צ'ואן העוסקת בטיפוח הצ'י וביכולת להשתמש בו. רמה כזו של שליטה ניתן להשיג רק לאחר שנים רבות המוקדשות לאימון ותרגול.

הייחוד של חיים בנדר כמטפל בדיקור סיני הוא ביכולת שלו להניע את הצ'י של המטופל. בעקבות החדרה של המחט יחוש המטופל זרם - התנועה של הצ'י. ההרגשה של הזרם שונה מאדם לאדם ובין נקודות הדיקור השונות ותלויה בהרבה גורמים, אולם תמיד ניתן לחוש אותו. את היכולת הזו רכש חיים בזכות ניסיון רב שנים בלימודי צ'י קונג משחק חמש החיות כפי שהתפתח בשושלת שייסד חווא טו ובאומנות הלחימה טאי צ'י צ'ואן. חיים עמד בבחינות הגבוהות ביותר ברפואה סינית של ממשלת טאיוואן, עשה סטאז' בבית חולים, עמד בבחינות של מספר איגודים לרפואה סינית וצבר שנים רבות של ניסיון טיפולי במגוון רחב של מחלות.
חיים בנדר הוא הרופא של אנשי שגרירות טאיוואן בארץ.


תרשים: נקודות המשמשות לדיקור סיני.

בכתבה "הכל בדקירת מחט" מתראיין חיים על תפיסתו וניסיונו ברפואה סינית.

לראש הדף goes to the english home page


אז מי זה הצ'י הזה?

הרפואה הסינית תופסת את העולם ואת החיים בו בעזרת מושגים זרים לאוזן המערבית. אחד המושגים המרכזיים והחידתיים הוא הצִ'י (Chi או Qi). הגדרה מקצועית בהקשר של רפואה סינית, אומנויות לחימה וצ'י קונג על פי זאב פוקס לצ'י: אנרגיה, כוח החיים, נשמת החיים. יחד עם תמצית ורוח, אחד משלושת המרכיבים של כל גוף בעולמנו, ובפרט גוף האדם. הצ'י זורם בנתיבים שחלקם מוגדרים מראש, ומשפיע על התפקוד והקיום. באותה מידה, תפקוד וקיום הגוף משפיע על נתיבי ואופן זרימת הצ'י. על הצ'י ניתן להשפיע בדרך פיזית, גלויה, כגון מסג', דיקור או התעמלות, ובדרכים גלויות פחות, כגון כוונה ומיקוד פנימי או ניהול אורח חיים מסוים. ישנם גם חלוקות תפקודיות נוספות של מופעי צ'י שונים בתוך הרפואה, כגון הצ'י של אבר מסוים, הצ'י הראשוני, הצ'י הנרכש ועוד. לשתי הגישות יש אפשרויות נרחבות לריפוי ושיפור איכות ותוחלת החיים (עוד על המושג צ'י).


  הזרימה של הצ'י קשורה לזרימה של הדם והיא חלק ממארג מורכב בעל מספר רבדים. הנה כמה מהמאפיינים של הצ'י:
לצ'י אין צורה וצבע.
כשהצ'י נמצא בשפע הדם רב והגוף חזק.
הדם מזין את הצ'י והצ'י מזרז את מחזור הדם.
כשהגוף חזק התודעה מתייצבת, מתחזקת וממלאת את הגוף בחיות.
כשהלב מתחיל לזוז מתעוררת התודעה והצ'י נע בעקבותיה.
הלב התודעה והצ'י מניעים זה את זה: אם הלב בבלגן, התודעה מתפזרת ואז הצ'י מעופף.
התנועה פועלת גם בכיוון ההפוך: אם הצ'י שוקע, התודעה נחושה והלב מאוזן.
הצ'י נוצר ממתח בין קצוות בגוף למשל, מראש הקודקוד לכף הרגל, מהאמה לחוליה השביעית בעמוד השדרה.
שעות פעילות ומיקום המרפאה


©  מרכז חְוָוא טוֹ. כל הזכויות שמורות.