טָאי צִ'י צ'וּאָן

//כניסה/טאי צ'י/מבנה שיעור    טָאי צִ'י צ'וּאָן      צִ'י קוֹנג חמש החיות      מרפאה לדיקור סיני      צור קשר      מן העיתונות   
  Contact Us     Pусский  

טָאי צִ'י צ'וּאָן
מבוא השושלת איך לומדים טאי צ'י ? סדנאות גלריית טאי צ'י כללית גלריית טאי צ'י
מקל סבא
סרטונים עוד על טאי צ'י סניפים וזמנים

איך לומדים טָאי צִ'י צ'וּאָן ?

בהתחלה, עוסקים לימודיי הטאי צ'י ביכולת להניע את הגוף אחרת – באופן קל, עדין ומלא חיים. עקרונות התנועה והקלאסיקות של הטאי צ'י מציבים בפנינו אתגר אדיר. כדיי להיענות לו יש צורך בתרגול רב, תוך חידוד ופיתוח הריכוז והמודעות לגוף. האימון של הטאי צ'י מבוסס על התפיסה של הרפואה הסינית, הרואה בגוף ובנפש שני צדדים של אותו המטבע. עם ההתקדמות בלימודים, כשהתנועה של הטאי צ'י מתחילה להפוך לטבע שני, הגוף הופך יותר משוחרר ומלא חיים ומן הצד השני עולה השליטה במצב הרגשי. היכולת להלחם ולהתמודד עם קשיים מחיי היומיום בדרך הטאי צ'י מבשילה לאט, במהלך שנים של לימוד מעמיק.

בשנים הראשונות של לימודי הטאי צ'י עומדים לרשותנו שני כלים מרכזיים: תבנית ותרגילי זוגות. התבנית היא המסגרת הבסיסית ללימוד אופן התנועה של הטאי צ'י לימוד רצף התנועות מעניק לתלמיד/ה את המילון – אוצר המילים שעליו מתבסס המשך הלימוד של שפה לא מילולית חדשה זו – הטאי צ'י צ'ואן. רוב הלימוד של שפה זו הוא דרך הגוף ולא דרך הראש. ההתקדמות וההבנה נרכשת ע"י חודשים ושנים של לימוד מ-"הרגליים", הטבעת אופן תנועה מסוים ע"י חזרות רבות באימון יומיומי.

התבנית אינה מטרה, היא רק אוסף תנועות שמאפשר לנו ללמוד עקרונות תנועה מסוימים. אנו לא רוצים ללמוד לנוע באופן תבניתי. כדי שהתבנית לא תקובע - לא נהיה כבולים לרצף התנועות המסוים, יש חשיבות רבה את תרגילי זוגות. תרגילים אלו, כגון "ידיים דביקות" (sticky hands) ו"דחיפות ידיים" (pushing hands), מאפשרים ללמוד ליישם את עקרונות התנועה של הטאי צ'י בהקשר שונה לחלוטין מזה של התבנית. תרגילי הזוגות יוצרים את המסגרת הראשונה ללימוד עקרונות התגובה של הטאי צ'י – מה אני עושה (או לא עושה) כאשר אני נתון להתקפה, איך לנוע באופן דינמי ביחד עם התוקף, לא לחסום אותו, לא להסיט אותו ולא לברוח ממנו. העבודה בזוגות מאפשרת לנו לבדוק עד כמה אנו מצליחים באמת ליישם את עקרונות התנועה והתגובה של הטאי צ'י ולכן מהווה כלי מרכזי בהתקדמות.

                   
עבודה בזוגות           pushing hands

יכולת התגובה הנרכשת עשויה לסייע לנו בהתמודדויות "הרגילות" של החיים: בעבודה, עם בני זוג, על הכביש... מבחינה זו, השאיפה לשפר את בריאותנו, לא אמורה להתבטא רק בכך שנהיה פחות חולים, אלה שנהיה יותר חזקים ומלאי חיים תוך יישום הטאי צ'י כדרך חיים. לקראת סוף ימיו, כשהוא קרוב לשיא התפתחותו באומנות אמר המורה של חיים, קְאוֹ טִינְג שְיֵין: "אני זה טאי צ'י וטאי צ'י זה אני".


עוד על לימודי הטאי צ'י ניתן לקרוא בכתבה מאת זאב פוקס העורך של "חרב לעט" (מסמך PDF, הנפתח בחלון חדש)

         
עבודה בזוגות  pushing hands

הערה על מגוון המורים והגישות ללימודי הטאי צ'י: הרבה פעמים תחת הכותרת "טאי צ'י" נלמדים דברים שונים בתכלית. מרחוק, מסגרות הלימוד נראות דומות ומכילות תבנית תנועה איטית, תרגילי זוגות של "ידיים דביקות" (sticky hands) ו"דחיפות ידיים" (pushing hands), אולם כשבוחנים את התוכן – איך כל מורה מיישם את עקרונות התנועה והתגובה של הטאי צ'י, מתגלים הבדלים אדירים בין הגישות. יש לא מעט דוגמאות בהן תלמיד מתקדם עם וותק של עשר שנים ויותר היה צריך להתחיל את לימודיו מן ההתחלה כשהוא הגיע אל מורה חדש. לאדם העושה את צעדיו הראשונים בתחום מומלץ ללכת אל מספר מורים ולחוות סדרת שיעורים ומתוך ניסיון זה, למצוא את המקום שהכי מתאים לו.

 

לראש הדף goes to the english home page


©  מרכז חְוָוא טוֹ. כל הזכויות שמורות.