מן העיתונות

//כניסה/עיתונות/הכל בדקירת מחט    טָאי צִ'י צ'וּאָן      צִ'י קוֹנג חמש החיות      מרפאה לדיקור סיני      צור קשר      מן העיתונות   

מן העיתונות
תוכן הבריאות כאמנות לחימה – ראיון מקיף עורך "חרב לעט" מראיין את חיים בנדר לצלול על היבשה – על טאי צ'י וצלילה תנועה סינית רכה – משחק חמש החיות הכל בדקירת מחט – על רפואה סינית Number One Native Son


לרפא סוכרת, מיגרנות, לחץ דם, אולקוס...

הכל בדקירת מחט

|§| חיים בנדר חדר לסודותיהם הכמוסים ביותר של המרפאים הסינים בזכות מורהו הקשיש |§| הוא למד בסין את שיטת חְוָוא טוֹ המקיפה את כל תחומי הרפואה הסינית ומתמקדת בדיקור בעזרת מחטים |§| בשיטה זו, לדבריו, ניתן לרפא סוכרת, מיגרנות, לחץ דם, כאבים, אולקוס, טחורים, בעיות גניקולוגיות ועוד |§| חיים נישא לצעירה סינית ויש לשניים בת יפיפייה.

מאת: אביבה סער

מספר חודשים לאתר שהגיע חיים בנדר לטוקיו ללמוד קראטה באחד מבתי הספר הגדולים ביפן, החליק עם האופנוע נפל ונפצע קשה בראשו וברגליו, הוא לא שיער אז שאותה התאונה תביא לתפנית בחייו.

מקומיים שעברו בסמוך פינו אותו למקדש קרוב, בו מתגורר נזיר בודד שעסק בתורת הטָאי צִ'י צְ'וָאן, תורת לחימה שיעדיה משלבים דרך חיים ומחשבה, בריאות ושלוה. הנזיר שראה את בנדר הפצוע לא התרגש כמו המקומיים, שחששו לחיו. במיומנות רבה שלף מספר מחטים ודקר בהן את הפצוע, שהיה שרוי אותה העת במצב של עילפון. דקות ספורות אחר כך לא היה זכר לאותן החבלות. בנדר קם על רגליו ולא האמין למראה עיניו. את שארע באותם רגעים מתאר בנדר בדרמטיות: "כתוצאה מהתאונה כל הגוף כאב לי ולאחר שננעצו בגופי המחטים הכל נעלם. באותן שניות ממש החלטתי שאני לא זז מהמקום ולומד מהנזיר את התורה". ממשיך בנדר, "הנזיר הבודד לא רצה לקבל אותי והתעלם ממני. אני התעקשתי ופשוט לא עזבתי אותו. ישבתי שם וחיכיתי. הוא ראה את הנחישות שלי ולבסוף התרצה. ההתחלה לא הייתה פשוטה גם בגלל קשיי השפה וגם בגלל שהייתי חייב ללמוד באוניברסיטה. חילקתי את הזמן בצורה כזו שהכל הסתדר לבסוף. נשארתי ולמדתי ממנו את השיטה...", משחזר בנדר.

לאחר תקופה של 3 שנים הרגיש חיים שהוא חייב להמשיך הלאה. הוא עזב את טוקיו נפרד מהנזיר ונסע לסין. "רציתי להמשיך באורח החיים השליו שלמדתי מהנזיר, המבוסס על עקרונות הטאי צ'י צ'ואן. קשה היה לי למצוא מורה, הכרתי הרבה מאוד מורים עד שמצאתי את קְאוֹ טִינְג שְיֵין, מורה סיני קשיש. מהר מאוד נוצרה כימיה ביני לבינו. קְאוֹ טִינְג שְיֵין אימץ את בנדר למורת רוחם של התלמידים הסיניים. במיוחד יצא כעסם על כך שהמורה הסכים ללמדו את מורשת שושלת חְוָוא טוֹ, המשלבת את כל מרכיבי הרפואה הסינית. הם טענו שרק בני העם הסיני זכאים ליידע הזה, אך כאמור קְאוֹ טִינְג שְיֵין חשב אחרת. 40 תלמידים בלבד זכו ללמוד את שיטת חְוָוא טוֹ ולהיות חלק משושלת הידע. בנדר הוא המערבי היחיד הנושא בתואר. 13 שנים למד בנדר את שיטת הריפוי מקְאוֹ טִינְג שְיֵין, תוך שהוא לומד במקביל באוניברסיטה בטייפה על מנת לקבל את התואר הרשמי.

מימין לשמאל: חיים בנדר, קאו טינג שיין, אנה, שיו ליין - אליין.

במהלך הלימודים והחיפושים אחר מורה בסין הכיר חיים נערה יפה העונה לשם שְיוּ לְיֵין. השניים התיידדו מאוד ושְיוּ לְיֵין הכירה לחיים את המורה שלה, שלאחר תקופה קצרה הפך להיות גם המורה שלו הוא - קְאוֹ טִינְג שְיֵין. חיים עזר לשְיוּ לְיֵין ללמוד אנגלית והיא עזרה לו ללמוד סינית. האהבה ביניהם פרחה מהר מאוד והביאה לנישואיהם, "המורה שלנו ידע על הרומן כבר בהתחלה ובירך על כך, למרות שהוריה של שְיוּ לְיֵין התנגדו. הסיבה להתנגדות הייתה העובדה שלא כל כך הכירו אותי, עבורם הייתי אדם זר והם חששו שאעזוב אותה. ככל החלף הזמן הכירו אותי יותר וכך למעשה נפלו המחיצות בינינו והם החלו לקרוא לי בשמות חיבה". כיום יש לבנדר ולשְיוּ לְיֵין תינוקת בת שנתיים וחצי, בשם אנה, והיא משתלבת יפה מאוד בין ילדי הגן הישראלים באשקלון.

בנדר נושא היום את התואר O.M.D. Oriental Medical Doctor דוקטור לרפואה מזרחית, בנוסף הוא מורה מוסמך לקונג פו מטעם ההתאחדות הסינית לקונג פו.

- האם אתה באמת מאמין שהאקופונקטורה יכולה לבוא במקום הרפואה המערבית?
אני לא מאמין שרפואה אחת באה במקום השנייה. אינני שולל את הרפואה המערבית יש מקרים שהפתרון של הרפואה המערבית עולה על זה של הסינית ויש מקרים שבהן הטיפול הסיני נותן את התוצאות הטובות יותר. אפילו כשמדובר במחלות קשות כגוון סרטן, לעיתים, לרפואה הסינית יש פתרון, אם כי הוא מוגבל. הרבה תלוי בגיל של החולה, זמן גילוי המחלה וכמות התרופות שהחולה קיבל לפני התחלת הדיקור. עדיין לא קרה שהגיע אלי חולה צעיר, שלא נחשף לכמות רצינית של תרופות ולא הבריא.

- מה עומד בבסיס הטיפולים שלך?
הבסיס הוא הבראה מוחלטת ומניעת מחלות. יש רפלקסים שהגוף מביא לידי ביטוי לפני שהמחלה פורצת. אם נאתר את פוטנציאל ההתפתחות של המחלה נוכל למנוע אותה בתחילתה.

- באילו מקרים הדיקור עוזר במיוחד?
אצל ילדים יש לנו הצלחות גדולות בבעיות אסטמה, ברונכיט ספסטית, דלקות אוזניים כרוניות ואפילו בבעיות הרטבה. אך גם בבעיות אחרות כפי שמניתי בהתחלה.

- אתה יכול לתת דוגמאות להצלחות במקום שהרפואה המערבית לא הצליחה?
טיפלתי בילדה בת 12 שחלת בסוכרת נעורים וקיבלה טיפול בהזרקת אינסולין. היא הגיע אלי כשמצבה הלך והתדרדר. לאחר טיפול המחטים המחלה נעצרה והיא הורידה את כמות האינסולין לרמה הנמוכה מזו שהייתה לוקחת לפני שחלה ההתדרדרות. עד היום היא שומרת על קשר ומתמידה בשיטת הריפוי העצמי שלימדתי אותה. יש כמובן, גם מקרים רבים אחרים למשל, בעיות גב, בעיות ברכיים כאבי מחזור, בעיות במערכת העיכול ועוד.

- האם קיימות טעויות בשיטת הדיקור?
הטעויות אינן בעיתיות כמו ברפואה המערבית, שבה משתמשים בניתוחים או בתרופות העלולות להיות מסוכנות במינונים גבוהים. אצלנו רק דוקרים במחטים סטריליות. הנזק הכי גדול שאני עלול לעשות הוא פשוט לא לעזור.

- אתה מאמין בשיטת הדיקור במקרה של גמילה מעישון והרזייה?
אני לא חסיד של השיטה במקרים אלו, לאחר טיפול המחטים יש הטבה אולם היא זמנית. לאחר סיום הטיפול קל לעלות במשקל או לחזור לעשן, כך שאני מעדיף לא לטפל בבעיות אלו.

- מה לגבי טיפולים קוסמטיים כמו פצעי בגרות ועור מקומט?
במקרים של אקנה ומחלות עור שונות ניתן לראות את השיפור לאחר מספר טיפולים. קמטים לא מעניינים אותי. אינני מתעסק ביופי אלא בחולי. יש נשים שמגיעות עם שינויים במרקם העור, בעקבות הטיפול במחטים מצבן ההורמונאלי מתייצב ומצבן החיצוני משתפר. אם העור מקבל אספקה טובה של דם אין סיבה שיראה גרוע. אי אפשר לעצור את הזיקנה, אך אפשר בהחלט לעכב אותה. אם אישה בריאה ושמחה היא יפה אולם, אי אפשר להפוך אישה בת 70 שתראה כבת 40.

- מה ההבדל בשיטת הדיקור שאתה מבצע לשיטות הדיקור הקיימות בארץ?
המאפיין את שיטת חווא טו, השיטה בה אני עובד, הוא האימון של הרופא המטפל, זה מה שעושה את ההבדל. התרגול היומיומי במשך שנים רבות בקונג פו מסוג טאי צ'י צ'ואן וב"חמש החיות" גורם לכך שהטיפול במחטים יותר אפקטיבי ביחס למטפל שאינו מתאמן. האימון מאפשר לי לגרום בעזרת המחטים לזרמים בגוף של המטופל בצורה ממוקדת. זרמים אלו הן סימן לכך שקורה משהו בזמן הטיפול. המטופל יכול להבריא מהר יותר עם פחות טיפולים. מטרת הדיקור היא להביא את הגוף למצב של איזון והרמוניה.

 

התפרסם ב"סקופ" גיליון 411 עמודים 43-45, בתאריך 31.5.1996
לראש הדף goes to the english home page© Центр Хуа-То. Все права защищены.