מן העיתונות

//כניסה/עיתונות/תנועה סינית רכה    טָאי צִ'י צ'וּאָן      צִ'י קוֹנג חמש החיות      מרפאה לדיקור סיני      צור קשר      מן העיתונות   

מן העיתונות
תוכן הבריאות כאמנות לחימה – ראיון מקיף עורך "חרב לעט" מראיין את חיים בנדר לצלול על היבשה – על טאי צ'י וצלילה תנועה סינית רכה – משחק חמש החיות הכל בדקירת מחט – על רפואה סינית Number One Native Son
שיו ליין בנדר מלמדת שיטת ריפוי סינית בשם "חמש החיות", לשיפור הקואורדינציה ומצב הרוח.

זנב הקרוקודיל, אומרים הסינים, הוא אומנם רך, אך הצלפה אחת שלו יכולה להיות קטלנית, משום שהיא נובעת מתוך תנועה פנימית שיוצרת כוח - גל אנרגיה שיכול להעיף אותך. בדוגמה זו משתמשים לא אחת כדי להסביר את הגישה הסינית להתעמלות בתנועה רכה וזורמת, שמייצרת כוח רב.

במאה השלישית לפני הספירה פיתח מאסטר ורופא סיני בשם חוואטו (Hua-Tuo), שיטה לריפוי עצמי שנקראת "חמש החיות", המבוססת על ההבנה כי זרימה של תנועה רכה תורמת לקואורדינציה ויוצרת מודעות לתנועתם של כל האיברים בעת ובעונה אחת. בהתעמלות בסגנון מערבי, לעומת זאת, מתרכזים בעבודה על כל שריר בנפרד.

את איזון הגוף בעזרת "חמש החיות" אפשר ללמוד עכשיו גם בישראל, בעזרתה האדיבה של שיו ליין (בתמונה), סינית שנישאה לישראלי חיים בנדר, פרופ' לרפואת מחטים (דיקור) ומאסטר באמנויות לחימה. "חמש החיות הן הדוב, שמסמל את החיבור לקרקע; הנמר, סמל התעוזה; הצבי, שממנו לומדים איך לשאת את הגוף בגאווה; הקוף, שממנו שואבים עירנות; והעגור, שמסמל קלילות", מסבירה שיו ליין. השיטה היא חלק מתפיסת העולם הסינית הרחבה יותר, שמציינת חמישה יסודות שמהם מורכב גופנו: אש, מים, אדמה, עץ ומתכת. לכל אחד מהיסודות הללו יש איבר עיקרי בגוף שקשור אליו.

שלא כמו הטאי צ'י והקונג פו, "חמש החיות" אינה אמנות לחימה. היא מיועדת אך ורק לשיפור הבריאות והשלווה, ושמה דגש על נשימות נכונות והפעלת דמיון. התנועות קלות לביצוע ואין כאן עבודת שרירים, אלא ניסיון למצוא כוח ברכות. החוגים של שיו ליין (שעה וחצי לשיעור, פעם בשבוע) מתקיימים באשקלון ובתל אביב, ואפשר לתרגל את השיעורים גם בבית.

פרטים נוספים בטל': 052-912000 או 03-5241994.

מתוך מגזין " מנטה "

לראש הדף goes to the english home page


משחק חמש החיות

* איור עתיק מתוך ספר חמש החיות של חְוָוא טוֹ* שְיוּ לְיֵין בנדר (Shiu-Lien Bender) מדגימה את משחק חמש החיות.

© Центр Хуа-То. Все права защищены.